Óraösszefoglaló Személyközi kapcsolatok (6. osztály). Mi a cinquain: a cinquain hagyományos és didaktikai formái - példák különböző tantárgyakból

SZOCIÁLTANULMÁNY ÓRA VÁZLATA „SZEMÉLYKÖZI KAPCSOLATOK” TÉMÁBAN

Olga Petrovna Minina, történelem és társadalomtudomány tanára, 43. számú középiskola, Arhangelszk

Az óra 6. osztályos tanulók számára készült

UMK: Társadalomismeret tankönyv 5. évfolyam. Szerkesztette: L.N. Bogolyubova, L.F. Ivanova, M., „Felvilágosodás”, 2012; 5. osztályos társadalomismeret munkafüzet. Az L.N. által szerkesztett tankönyvhöz. Bogolyubova, L.F. Ivanova, M., „Exam” kiadó, 2013.

Felszerelés: tankönyv, notebook, PC, multimédiás projektor, képernyő vagy interaktív tábla (játékfilmrészletek megtekintéséhez)

Az óra célja: a kommunikáció, mint a társadalomban élő ember szükségletének önálló megértése, az interperszonális kapcsolatok kialakulásának feltételeinek megismerése, az interperszonális kapcsolatok típusainak meghatározása

Az óra céljai:

1. Az általánosítások magasabb szintjére hozni a tanulók tudását, elképzeléseit az interperszonális kapcsolatok jellemzőiről.

2. Átfogó keresés végzésére, egy témára vonatkozó információk rendszerezésére, összehasonlítására, elemzésére, következtetések levonására, kognitív és problémafeladatok racionális megoldására való képesség fejlesztése.

3. Növelje a vágyat, hogy megvalósítsa kommunikációs képességeit.

4. A korábban megszerzett ismeretek elemzésére és az új tananyaggal való összevetésre való képesség kialakítása.

5. A megszerzett ismeretek és tapasztalatok bemutatására alkalmas készségek kialakítása.

6. A csoportos munkavégzés készségének megszilárdítása.

7. Az elvtársakkal, barátokkal való kapcsolatteremtési képesség kialakítása.

Az óra típusa: lecke - új anyag tanulása

Az óra technológiai térképe.

Az oktatási tevékenységek megszervezésének fő szakaszai

A színpad célja

Tanári tevékenység

A tanulók tevékenységei.

Megalakult UUD

I. szakasz. Idő szervezése.

visszaverődés

tanuló aktiválása

Sziasztok, akiknek ma jó kedvük van.

Sziasztok, akik ma szomorúak.

Sziasztok, akik szeretnek időt tölteni a kommunikációval.

Üdvözlöm azokat, akik készek új emberekkel való kapcsolatokra.

Remélem, hogy mai kommunikációnk kölcsönös örömet okoz számunkra. Mi kell ehhez? Erre a kérdésre a lecke végén válaszolunk.

A gyerekek csoportokban ülnek, és készülnek a munkára.

2. szakasz.

A tanulók felkészítése a fő színpadi munkára. Tanulási célok kitűzése

Problémás helyzet kialakítása.

Tartalmazza a tanulókat

problémás kérdések megvitatásában

valamint az óra céljának és témájának meghatározása.

Már több órája tanulmányozzuk az „Ember – személyiség” témát. Ma ezt a kérdést más szemszögből vizsgáljuk meg.

Korábbi leckéken már megtudtuk, hogy a személyiség kialakulása, fejlődése, valamint az egyén tevékenysége jelentősen függ a társadalmi környezettől. Ez egy komplexen szervezett társadalom, amelyben az emberek különféle kapcsolatokat alakítanak ki egymással.Folytassa a logikai láncot:

Férfi - egyéni - ?

Születhet-e az ember embernek?

Hogyan lesz az emberből ember?

Az ember másokkal való kapcsolatában válik személlyé.

Nézd meg a láncot.

Személyiség – személyiség – személyiség.

Milyen kapcsolatokat ábrázolnak itt?

Az elhangzottak alapján fogalmazza meg az óra témáját?

Megfogalmazzuk az óra célját. (hívási szakasz)

Mit tanuljunk ma?

Mit fogunk beszélni?

„Egy csorda disznóka egy hideg téli napon egy szoros kupacba feküdt, hogy a kölcsönös melegtől felmelegedve meg ne fagyjanak, de hamarosan szúrásokat éreztek egymás tollszárából, amitől távol feküdtek egymástól. Aztán amikor a felmelegedés kényszere ismét közelebb költözésre kényszerítette őket, ismét ugyanabba a kellemetlen helyzetbe kerültek, így egyik szomorú végletből a másikba rohantak, mígnem egymástól mérsékelt távolságra lefeküdtek. a legnagyobb kényelemmel tudták elviselni a hideget.

Így a személyes belső élet ürességéből és egyhangúságából fakadó társadalom iránti igény egymás felé taszítja az embereket; de számos visszataszító tulajdonságuk és elviselhetetlen hiányosságuk szétválásra készteti őket. A távolság átlagos mértéke, amelyet végül az együtt maradás egyetlen lehetséges módjának találnak, az udvariasság és a jó erkölcs. Angliában, aki nem tartja be a megfelelő intézkedéseket a közeledés során, azt mondják, hogy tartsa a távolságot! Bár ilyen körülmények között a kölcsönös meleg részvétel igénye csak nagyon tökéletlenül kielégíthető, a tűszúrások nem érezhetők...

Személyiség

Nem

A társadalomban való élet folyamatában,más emberekkel való kommunikációban, más emberekkel való kapcsolatokban.

Tanóránk témája"Személyek közötti kapcsolatok".

Muszáj tudni: mik az interperszonális kapcsolatok, határozzák meg az interperszonális kapcsolatok típusait.

Kognitív: Keressen (tankönyvekben és más forrásokban, beleértve az IKT-t is) megbízható információkat, amelyek szükségesek az oktatási és életviteli problémák megoldásához

Szabályozás: Határozza meg a célt, problémát a tevékenységben

Személyes: Ismerje fel a világ integritását és a vele kapcsolatos nézetek sokféleségét, alakítsa ki saját ideológiai álláspontját

Kommunikatív: fejtse ki véleményét, indokolja azt

3. szakasz. Új ismeretek és cselekvési módszerek asszimilációja

Tanulási probléma megoldásának keresése.

Probléma. Azt javaslom, derítse ki: Milyen jellemzői vannak az emberek közötti kapcsolatoknak?

Írjuk fel a probléma megoldásának változatait (a táblára)

Segítsen tervet készíteni a lecke probléma megoldására:

1. Az interperszonális kapcsolatok meghatározása

2. Érzések (mi befolyásolja az emberek kapcsolatait?)

3. Az interperszonális kapcsolatok típusai

1. A 2. számú feladatot párban teljesítjük.

Az alábbiakban példákat mutatunk be az interperszonális kapcsolatokra. Határozza meg típusukat.

1. Taisiyának van egy szomszédja, Albina. Találkozáskor köszöntik egymást.

2. Galina és Polina, találkozás. Híreket cserélnek.

3. Evgeniy és Matvey ugyanabban a röplabdacsapatban játszanak.

4. Szemjon és Sasha mindig készek segíteni egymásnak.

5. Horgászat egy baráttal;

6. A tanuló szüleinek és az iskola igazgatójának találkozója;

7. Gratulálunk a kollégák által kitüntetett személy évfordulójához;

8. Boldog születésnapi üdvözlet testvérének;

9. Telefonbeszélgetés egy baráttal; meghívó telefonon

Miért nem tudjuk elvégezni ezt a feladatot? Mi hiányzik nekünk? Mit tudunk már te és én? Mi a személyiség?

A jelentés felismerése

Akkor mondja meg, hogyan érti, hogy mi az interperszonális kapcsolatok?

Hasonlítsuk össze egy szótárral. Katya Sharpalova felkészült erre a feladatra, és tud nekünk segíteni.

Személyek közötti kapcsolatok– emberek közötti kapcsolatok a közös tevékenység és kommunikáció folyamatában.

Mi az első olyan jellemzője az interperszonális kapcsolatoknak, amelyet meg tudsz nevezni?

Képzelj el egy helyzetet: új diák érkezik az osztályodba, és ahhoz, hogy csatlakozhasson a csapathoz, többet kell tudnia rólad. Képes lesz erre, ha nincs kölcsönös érdeked a részedről?

Mi a következő funkció, amit meg tudsz nevezni? Gondolkozz és beszélgess párban.

Alkoss olyan szavakat, amelyek „kölcsönösen” szóval kezdődnek.

Minden párnak egy szava van.

megértés

kölcsönös segítségnyújtás

kölcsönös segítségnyújtás

kapcsolatok

kölcsönös tisztelet

kölcsönös megállapodás

kölcsönös előnyök

kölcsönös felelősség

kölcsönhatás

kölcsönös értékelés

Az Ön által említett összes szó bizonyos emberek közötti kapcsolatokról beszél.

ezek a kapcsolatok kölcsönösek.

2. A javasolt érzéslistából azokat az érzéseket, amelyek összehozzák, egyesítik, pozitív attitűdöt váltanak ki, és azokat az érzéseket, amelyek bonyolítják a kapcsolatokat, elválasztják azokat, és zavarják az együttműködést.

A) csodálat; b) harag; az élvezetért; d) melankólia; d) neheztelés; f) tisztelet; g) hősiesség; h) kemény munka; i) gyengédség; j) védtelenség; k) büszkeség; l) bölcsesség; m) arrogancia; o) gyűlölet; n) szerelem

nevezd meg egy szóval azokat az érzéseket, amelyek egyesítik az embereket (s..p..iya)

és érzések, amelyek távol tartják az embereket egymástól (a...p...i)

Az interperszonális kapcsolatok 3 fajtája.

Egyéni feladat. Amíg mi elemezzük az anyagot, Maxim, Daniil, Roman, Vlad végzi a feladatát. (másoljon képeket csoportokba, adjon nevet a csoportoknak, adjon 2-3 példát minden csoportra)

· Viszockij „A barátról” című dala (Vertikális film)

· Olvasd el W. Shakespeare versét.

Igaz barát mindenhol

Hűséges, jó időkben és rossz időkben is;

A szomorúságod aggasztja őt.

Te nem alszol – ő nem tud aludni.

És mindenben, további szavak nélkül,

Készen áll a segítségére.

Igen, a műveletek nem hasonlóak

Hűséges barát és értéktelen hízelgő.

· Részlet a „Taras Bulbából” (B. Stupka „az elvtársakról”.)

· A. Puskin „Barátság”

Mi a barátság? enyhe másnaposság,

A neheztelés szabad beszélgetés,

A hiúság, a tétlenség cseréje

Vagy szégyen a mecenatúra.

És most a srácok elmondják, milyen típusú interperszonális kapcsolatokat azonosítottak.

Üzleti

Család

Személyes

Barátságos

A kapcsolatok típusait megismerve most már teljesen teljesítheti a 2. számú feladatot

Kognitív:

Szabályozó : tudjon változatokat előadni, eszközöket választani a cél elérésére csoportosan és egyénileg

Kommunikatív:

Csoportos munka szervezése (önálló célok, szerepek meghatározása, kérdések feltevése, megoldások kidolgozása).

Személyes : Legyen tisztában érzelmeivel, megfelelően fejezze ki és irányítsa, értse meg mások érzelmi állapotát

4. szakasz.

A tanultak megértésének kezdeti ellenőrzése

A tanult anyag helyességének és tudatosságának megállapítása, hiányosságok azonosítása, hiányosságok javítása az anyag megértésében

Melyik típusú interperszonális kapcsolat tűnik a legértékesebbnek és legjelentősebbnek? Miért?

Nevezzen meg olyan irodalmi hősöket vagy rajzfilmfigurákat, akiket barátnak nevezhetünk?

Következtetés:

Az interperszonális kapcsolatok jellemzői: Kommunikáció

Viszonosság

Érzések

Barátság

Visszaverődés

Kérem, készítsen szinkwint az „interperszonális kapcsolatok” témában (barátság, kapcsolatok). A syncwine szerkezetére emlékeztet. A szerkezet és a példa is rajta van a technológiai térképen. Használhatod.

· Az első sor a syncwine témája, egy szót tartalmaz (általában főnév vagy névmás), amely a tárgyalandó tárgyat vagy dolgot jelöli.

· A második sor - két szó (leggyakrabban melléknevek vagy melléknevek), ezek a szinkvinben kiválasztott elem vagy tárgy jeleinek és tulajdonságainak leírását adják.

· Harmadik sor – három igéből vagy gerundokból áll, amelyek leírják az objektum jellemző tevékenységeit.

· A negyedik sor egy négyszavas kifejezés, amely a szinkvin szerzőjének személyes attitűdjét fejezi ki a leírt témához vagy tárgyhoz.

· Ötödik sor - egy összefoglaló szó, amely az alany vagy tárgy lényegét jellemzi.

Barátság.

A barátság hosszú időre, néha egy életre összehozza az embereket.

Kai és Gerda, Pinokkió és Malvina, Fjodor bácsi és Matroskin macska. Cheburashka és Krokodil Gena.

Kognitív: Elemzés és általánosítás, bizonyítás, következtetések levonása, fogalmak meghatározása;

Kommunikatív:

A munka megszervezése párokban vagy csoportokban (önállóan határozzon meg célokat, szerepeket, tegyen fel kérdéseket, dolgozzon ki megoldásokat).

Szabályozó: Állítson elő változatokat, válasszon eszközöket a célok elérésére csoportosan és egyénileg

Személyes: Legyen tisztában érzelmeivel, megfelelően fejezze ki és irányítsa, értse meg mások érzelmi állapotát

5. szakasz. Házi feladat információ

Gondoskodjon arról, hogy a tanulók megértsék a házi feladat célját, tartalmát és módszereit

A házi feladat három szintje:

Normál minimum

Emelkedett

Kreatív

A tanulók leírják az általuk választott házi feladatot:

1) 6. o. válaszoljon a „Tegyük próbára magunkat” rész kérdéseire

2) Írjon egy rövid történetet a következő témában: „Mi akadályozza az interperszonális kapcsolatokat, és hogyan lehet ezt leküzdeni?”

3) üzenet Puskin és Puscsin kapcsolatáról

6. szakasz

Visszaverődés

Óra összefoglalója

Reflexív célpont

A gyerekek mosolyogva mondanak köszönetet egymásnak.


Óra témája: Interperszonális kapcsolatok
Az óra típusa: lecke az új ismeretek elsajátításáról
Cél és célkitűzések: megismertetni a hallgatókkal az interperszonális kapcsolatok lényegét és típusait;
tárja fel az érzések szféráját, mint e kapcsolatok alapját;
azonosítani azokat a tényezőket, amelyek elősegítik és akadályozzák az interperszonális kapcsolatok hatékony építését;
Tervezett eredmények: a tanulók jellemezzék az interperszonális kapcsolatok lényegét, típusait; társadalmi objektumok összehasonlítása, közös vonásaik, különbségeik feltárása; elsajátítja a tankönyvvel való munkavégzés alapelveit, megbeszélést vezet, párban dolgozik, kritikusan vizsgálja meg az információkat, von le következtetéseket, fejleszti az önállóságot és a kommunikációs kompetenciát.
Megalakult UUD:
tárgy: alkalmazza a fogalmi apparátust (személyközi kapcsolatok, kommunikáció, kölcsönösség, sztereotípia, szimpátia, antipátia, barátság, ismeretség, közösség, bajtársiasság) az interperszonális kapcsolatok lényegének feltárására; azonosítani az interperszonális kapcsolatok típusait és jellemzőit, elemezni az emberek közötti kommunikáció során felmerülő tetszéseket és nemtetszéseket;
holisztikus elképzelés kialakítása a társadalomról és az emberről, a társadalmi élet szféráiról és területeiről, az emberek tevékenységének mechanizmusairól és szabályozóiról;
meta-tárgy:
kommunikatív: hallgasson meg másokat, vegyen más nézőpontot, fogalmazza meg álláspontját, határozza meg saját attitűdjét a modern élet jelenségeihez;
szabályozás: célprioritások meghatározása; megjósolni az oktatási anyagok elsajátítási szintjének eredményeit;
kognitív: információkeresés, összehasonlítás, osztályozás, tények és jelenségek összegzése, fogalmak meghatározása;
személyes: a tanuló motivációjának fejlesztése, valamint az interperszonális kapcsolatok aktív és hatékony építésére való összpontosítás; saját cselekedeteinek elemzése nézőpontból humanizmus, a döntéshozatal iránti felelősségérzet; kreatív képességek kialakítása és fejlesztése aktív tevékenységi formák révén.
Interdiszciplináris kapcsolatok: történelem, irodalom, orosz nyelv, az ortodox kultúra alapjai
Alkalmazott technológiák: kritikai gondolkodás fejlesztését szolgáló technológia, együttműködés technológiája; egészségkímélő technológia
Személyek közötti kapcsolatok.
Nézd meg a videót.
- Mielőtt elkezdenénk dolgozni a témán, szeretném, ha megnéznél egy videót. Nézz körül alaposan, és próbálj meg emlékezni mindenre, ami ott történik, mert a tanórán többször is visszatérünk a tartalmára.
- Milyen folyamat zajlott le egy ember és egy robot között? (kommunikáció)
- Ön szerint ez a kommunikáció teljes volt?
- Kicsit később megtudjuk, melyikőtöknek van igaza, de most térjünk vissza a témához.
- Az alanyok egymással kommunikálva bizonyos kapcsolatokba lépnek.
- A táblámra fel van írva a „Kapcsolatok” szó. Milyen asszociációid vannak ezzel a szóval? Válasszon különböző fogalmakat ehhez a szóhoz, és alkosson egy kifejezést. Például: hozzáállás valamihez, valamilyen kapcsolat. Írd fel őket a köreidbe. Hogy ne ismételd magad, beszéld meg ezt a csoportodban. Rögzítsd a táblára
- Kiderül, hogy az attitűd szót hányféle jelentésben lehet használni. Ma az „emberek közötti kapcsolatok” kifejezés érdekel bennünket. Kicsit pontosítanék: egyének közötti kapcsolatok, vagy interperszonális kapcsolatok.
- Most mondd meg, nevezhetjük-e a robot és az ember közötti kapcsolatot interperszonálisnak? (nem, a robot nem személy)
Hiába beszélt, egy programozott gép. Kivel a fontosabb számunkra, hogy robotokkal vagy valódi emberekkel kommunikáljunk?
Az óra során megtanuljuk
1) milyen kapcsolatokat nevezünk interperszonálisnak,
2) mi az alapjuk,
3) és ezeknek a kapcsolatoknak milyen típusai különböztethetők meg
Keresse meg az 50. oldalon található tankönyvben az interperszonális kapcsolatok típusait a kapcsolat jellege, a résztvevők és a tevékenység iránya szerint (első osztályozás), és kösse össze a képekkel!
Miben különbözik a barátság a társaságtól?
Mondjon példákat üzleti, személyes, baráti és elvtársi kapcsolatra.
Hogyan lehet egy szóval leírni két ember interakcióját tudás, információ megszerzése vagy maga a tevékenység folyamata céljából?
- Kommunikáció
1 jellemző - kommunikáció
(megjelenik a képernyőn és le van írva egy füzetbe)
Következtetés: Az interperszonális kapcsolatok a kommunikációval kezdődnek.
Az interperszonális kapcsolatok másik jellemzője a kölcsönösség, amelyet a „kölcsönösen” szó jellemez.
- Milyen szavakkal kezdődik még a kölcsönös –? (kölcsönös segítségnyújtás, kölcsönös segítségnyújtás, kölcsönös felelősségvállalás, kölcsönös tisztelet, kölcsönös rendelkezés stb.)
- Az interperszonális kapcsolatok folyamatának is tulajdoníthatjuk őket?
2. jellemző – kölcsönösség
Illusztrációk elemzése
Az interakció sikere kettőtől függ
A 6. §-ban van egy „Másokkal való interakció megtanulása” szakasz. Hogyan érti azt a kifejezést, hogy „egy kézzel nem lehet tapsolni”?
Következtetés: Az interperszonális kapcsolatok sikere a cselekvések kölcsönösségétől függ
- Emlékszel a videóban, amikor a férfi megkérte a robotot, hogy segítsen neki golflabdákat gyűjteni, hogyan válaszolt neki a robot? (ez mindenki dolga; a fuldokló emberek megmentése ezeknek a fuldokló embereknek a munkája)
- Mit mondott a férfi? (meg vagyok sértődve tőled)
- Érzés! Képes a robot érzelmekre? (nem)
- Így van, a másokkal való kapcsolataink azon alapulnak, hogy egy bizonyos személy iránt hogyan érzünk. Akár akarjuk, akár nem, vannak olyan érzelmi élményeink, érzéseink, amelyek közelebb visznek minket egy másik emberhez, vagy elmozdítanak tőle. Az érzések azok, amelyek benned és bennem támadnak, amikor egy személlyel kommunikálunk.
- Hány érzés van egy emberben? Nagy mennyiség. Miközben aggódunk, különféle érzések egész sorát tapasztaljuk meg. Nagyon gazdag a belső világunk, amit olykor képtelenek vagyunk átadni, a bennünk felmerülő belső élmény.
Az érzések teljes skálája két csoportra osztható: az embereket összehozó – pozitív, pozitív, együttműködést elősegítő – és egymást bonyolító, egymástól távolodó – negatív, negatív érzésekre.
Feladat: Olvassa el a 2. bekezdés 1-2. 6. § o. 51 tankönyv (hangosan)
Hajtsa végre a kérdésben jelzett feladatot! Ehhez párban kell dolgoznia, az emberi érzések javasolt listájából ki kell választani azokat, amelyek véleménye szerint egyesítik az embereket és hozzájárulnak elválasztásukhoz, írja be az adatokat a táblázatba.
A pozitív érzések együttérzést okoznak - vonzerőt; negatív – antipátia, i.e. lökd el az embereket.
Feladat: Ismerje meg ezeket a fogalmakat a 2. o. 2. bekezdésének fennmaradó anyagának elolvasásával. 51-52. És mondjon példákat. (1. lehetőség – szimpátia, 2. lehetőség – antipátia)
Példák.
Ha egy személy kellemes számunkra, örömet és élvezetet tapasztalunk a vele való kommunikáció során, fokozatosan kialakítjuk a pozitív attitűd sztereotípiáját ezzel a személlyel, csoporttal, helyzettel, és fordítva.
Például: az orosz népet vendégszeretőnek tartják. Bár ez korunkban már nem annyira fontos, ezzel a helyzettel kapcsolatban megmarad a sztereotípia: igyekszünk vendégszeretőek lenni, és ezt a magatartást elvárják tőlünk. A sztereotípia egy bizonyos kialakult képlet, valami, amit magunknak fogalmaztunk meg, kijelöltünk és feljegyeztünk az elménkben, és elkezdjük a sztereotípia szerint felfogni az embereket. A sztereotípiák zavarják az interperszonális kapcsolatokat, mert mindent leegyszerűsítenek. Például létezik egy sztereotípia: „Minden lány síró”, „Minden fiú harcos” - igaz ez? - Meg lehet ítélni egy embert egy cselekedet alapján?
- Az emberekhez való hozzáállásunk olyan összetett mechanizmus, hogy lehetetlen egy embert sztereotípiák szemszögéből kezelni, egyetlen tett egyetlen cselekedet, legyen óvatos, és próbálja megérteni az embereket, mielőtt bármilyen következtetést levonna, pozitív véleményt adva nekik. vagy negatív értékelés .
Van egy sztereotípia, hogy a diákok nem szeretnek testnevelési gyakorlatokat végezni, igaz ez?
Az egyik kiváló gondolkodó azt mondta: „Az életben nincs értékesebb két dolognál – az egészségnél és az emberi kapcsolatoknál, minden más hiúság.” Tehát ma emberi vagy interperszonális kapcsolatokról fogunk beszélni.
Így az interperszonális kapcsolatok harmadik jellemzője az érzések.
Következtetés: Az érzések az interperszonális kapcsolatok alapja
Az óra mikrokövetkeztetései alapján fogalmazza meg, milyen kapcsolatokat nevezhetünk interperszonálisnak?
Az interperszonális kapcsolatok az emberek közötti kapcsolatok a közös tevékenységek és a kommunikáció folyamatában.
Ez egy kölcsönös és kölcsönös kapcsolat.
Az interperszonális kapcsolatok típusai
Nézzük meg az interperszonális kapcsolatok típusainak egy másik osztályozását - az emberek közötti kapcsolatok időtartama és a közös tevékenységek eredményei szerint:
Ismerős
Barátság
Partnerség
Barátság
- Az interperszonális kapcsolatok különbözőek. Próbáld meg magad meghatározni az interperszonális kapcsolatok típusait.
Feladat: a munkafüzetekben a p. 33., töltse ki a 7. számú feladatot. Ha kétségei vannak, lapozza fel a tankönyv 3. bekezdését p. 52-53.
7. feladat (munkafüzet)
Az alábbiakban példákat mutatunk be különböző szintű interperszonális kapcsolatokra: oszd el őket a táblázat megfelelő oszlopaiban.
Taisiyának van egy szomszédja, Albina. Találkozáskor köszöntik egymást.
Galina és Polina, találkozás, hírcsere.
Evgeniy és Matvey ugyanabban a röplabdacsapatban játszanak.
Sidor és Alexander mindig készen állnak arra, hogy megmentsék egymást.
Gleb és Fedor osztálytársak
Maria és Claudia egy asztalnál ülnek.
Diana és Marina együtt sétálnak haza iskola után.
Larisa és Artem együtt készítik el a házi feladatukat.
Nina és Zina együtt nyaraltak egy nyári táborban.
Nikita és Platón bélyeget cserélnek.
Julia és Yana együtt töltik a szabadidejüket.
Ismerkedés Barátság Partnerség Barátság Szerelem
1 2 3 4 9 6 5 7 10 8 11 Melyik típusú interperszonális kapcsolat tűnik a legértékesebbnek és legjelentősebbnek? Miért?
Barátság
A barátságot mindig is nagyra értékelték. És megérteni, hogy a barátság valódi-e, extrém helyzetekben lehetséges.
Meséljen V. Viszockij dalának szövegének létrehozásának történetéről a „Függőleges” filmhez. Magyarázd el, kik a hegymászók
Kiscsoportos feladatok:
Hallgassuk meg Vlagyimir Viszockij „Song about a Friend” című dalát. A szöveg alapján válaszoljon a kérdésekre:
Milyen tulajdonságokat ad a szerző egy igaz barátnak?
Mit nevez Viszockij megbízhatatlan embernek?
Kit nem szabad a hegyekbe vinni?
Mi különösen fontos a hegyekben?
Írja be a táblázatba a valódi és képzeletbeli barátság jellemzőit a szöveg alapján:
Igaz barátság Képzelt barátság
Nem nyafogott;
Nem nyafogott;
Komor, dühös, de sétáló;
Felnyögött, de kitartott;
Úgy ment, mintha harcba szállt volna;
Akárcsak magad, támaszkodj rá
És nem barát, és nem ellenség, hanem úgy;
Nem ah;
Raskis;
Bemetsz;
Idegen;
Térjünk vissza a „Másokkal való interakció megtanulása” című részhez a 1. o. 58. Olvassuk el a 2. szabályt: "Ne légy fukar, ha bókot mondasz annak, akivel kapcsolatba kerülsz." Mi az a "bók"?
Nem csoda, hogy Mark Twain amerikai író azt mondta: "Két hónapig megehetek egy jó bókot."
Bókok név szerint
Példabeszéd: tanuld meg homokba írni a sérelmeket, kőre pedig az örömöket és a jócselekedeteket
„Az erkölcs aranyszabálya”: ne tedd másokkal azt, amit nem szeretnéd, hogy veled tegyenek.
- Térjünk vissza leckénk problémájához. Kibírhatja az ember interperszonális kapcsolatok nélkül?
A barátság bolygója
Visszaverődés
- Mit tanultál ma az órán? Kezdje a kijelentéseit szavakkal
1. Ma megtanultam... 2. Elvégeztem a feladatot....
3. Rájöttem, hogy... 4. Megtanultam...
5. Meglepődtem... 6. Egy életre szóló leckét adott...
7. Azt akartam...
Házi feladat bekezdés
Kérdezd meg szüleidet a barátokról

„Fegyveres konfliktus” – A háború eredményei. Az orosz védelmi minisztérium és a belügyminisztérium egységei behatoltak Csecsenföld területére. Dnyeszteren túli Moldáv Köztársaság. Fegyveres konfliktus Abháziában. Növekvő feszültség. Fegyveres konfliktusok az Orosz Föderáció részvételével az elmúlt 20 évben. Háború Abháziában. Veszteség. A felek erősségei. Karabahi konfliktus. Katonai veszteségek.

„Konfliktus az interperszonális kapcsolatokban” – A konfliktusok dinamikája. Visszaverődés. Verseny. Tudomány "Konfliktusológia". Konfliktus. Ki a konfliktus fél? A konfliktus feltételei. Konfliktusok az interperszonális kapcsolatokban. A műveletek algoritmusa. Eszköz. Célok és célkitűzések. Tárgyalás. A konfliktus szakaszai. Az interakció alapvető stratégiái konfliktusban.

„Interperszonális konfliktusok” – Szülők és gyerekek közötti konfliktusok. Kielégítetlen igények valamelyik családtag „én”-jének jelentőségére. Az érdekekre összpontosítson, ne a pozíciókra. Család. Távozáskor ne csapja be az ajtót és ne mondjon sértő szavakat. Legyen az első, aki kuss. 1. Hagyja, hogy partnere lazítson. Az eredmény: veszteség/győzelem, és a másik fél elégedettséget kap, de a konfliktus nem oldódik meg.

„Csoportkonfliktus” – Formális csoportok. Az államközi konfliktusok és a belpolitikai konfliktusok kapcsolata. Csoportkonfliktusok. A csoportkonfliktusok típusai. Az etnikai konfliktusok megoldásának fő módjai. Önellenőrző kérdések. Az államközi konfliktusok típusai cél szerint. Munkaügyi konfliktusok okai. Útmutató az államközi konfliktusok megelőzésére.

„Regionális konfliktusok” - 1980-1988 - Irán-Irak háború. Nagy-Britannia. Belgium. Baszkföld. India a kasmíri szeparatisták ellen. Olaszország. Franciaország. Gazdasági konfliktusok. 21 század. Ázsia – jelenlegi fegyveres konfliktusok. Észak-Írország Az ír függetlenségi háborúnak megvan a maga története. 1975-1989 – Kampucsei-vietnami konfliktus.

„Szervezeti konfliktus” – Konfliktuskezelési módszerek. A konfliktus térképe. A konfliktusok osztályozása. A konfliktusok megelőzésének és megoldásának módjai. Központi elhelyezkedés. Konfliktusok sajnos előfordulnak. A konfliktus szakaszai. Érdekek, vélemények, célok ütközése. Konfliktusok a szervezetben. A konfliktusok kialakulásához hozzájáruló okok főbb csoportjai.

Összesen 12 előadás hangzik el


A Cinquaint a 20. század elején Adelaide Crapsey amerikai költő találta fel. A japán haiku és tanka ihlette Crapsey egy ötsoros versformával állt elő, amely szintén az egyes sorok szótagjainak megszámolásán alapult. Az általa kitalált hagyományosnak 2-4-6-8-2 volt a szótagszerkezete (két szótag az első sorban, négy a másodikban, és így tovább). Így összesen 22 szótagból kellett volna állnia a versnek.


A didaktikai szinkvint először az amerikai iskolákban használták. Különbsége az összes többi szinkvin típustól, hogy nem a szótagok számlálásán, hanem az egyes sorok szemantikai sajátosságán alapul.


A klasszikus (szigorú) didaktikai szinkwin a következőképpen épül fel:



  • , egy szó, főnév vagy névmás;


  • második sor – két melléknév vagy melléknév, amelyek a téma tulajdonságait írják le;


  • harmadik vonal - vagy gerundok, mesél a téma cselekvéseiről;


  • negyedik sor – négyszavas mondat, kifejezve a szinkron szerzőjének a témához való személyes hozzáállását;


  • ötödik sor – egy szó(bármely beszédrész) a téma lényegét kifejezve; egyfajta önéletrajz.

Az eredmény egy rövid, rím nélküli vers, amely bármilyen témának szentelhető.


Ugyanakkor egy didaktikai szinkvinben el lehet térni a szabályoktól, például a fő témát vagy összefoglalót nem egy szóban, hanem kifejezésben lehet megfogalmazni, egy kifejezés három-öt szóból és cselekvésekből állhat. összetett szavakkal írható le.

Szinkvin összeállítása

A szinkronok kitalálása meglehetősen szórakoztató és kreatív tevékenység, és nem igényel különösebb tudást vagy irodalmi tehetséget. A lényeg a forma jól elsajátítása és „érzése”.



A képzéshez a legjobb, ha valami jól ismert, közel álló és a szerző számára érthető tárgyat veszünk. És kezdje egyszerű dolgokkal. Például próbáljunk meg egy szinkront létrehozni a „szappan” témával példaként.


Illetőleg, Első sor- "szappan".


Második sor– két melléknév, egy tárgy tulajdonságai. Milyen szappant? Gondolatban felsorolhat minden jelzőt, amely eszébe jut, és kiválaszthat két megfelelőt. Sőt, szinkronban leírható mind a szappan fogalma általában (habzó, csúszós, illatos), mind pedig a szerző által használt konkrét szappan (baba, folyékony, narancs, lila stb.). Mondjuk a végeredmény egy „átlátszó, epres” szappan.


Harmadik sor– az elem három művelete. Ez az a hely, ahol az iskolásoknak gyakran vannak problémái, különösen, ha absztrakt fogalmaknak szentelt szinkronokról van szó. De szem előtt kell tartanunk, hogy a cselekvések nemcsak azok a cselekvések, amelyeket egy tárgy önmagában produkál, hanem azt is, hogy mi történik vele, és milyen hatást gyakorol másokra. A szappan például nem csak a szappantartóban heverhet és szagolhat, kicsúszhat a kezedből és leeshet, ha pedig a szemedbe kerül, akkor megkönnyezhetsz, és ami a legfontosabb, meg is moshatod magad vele. Mi másra képes a szappan? Emlékezzünk, és a végén válasszunk három igét. Például így: "Szaga van, mos, buborékol."


Negyedik sor– a szerző személyes hozzáállása a szinkvin témájához. Itt is felmerülnek néha problémák - milyen személyes hozzáállása lehet a szappannak, ha nem vagy tisztaság híve, aki nagyon szeret mosni, vagy nem, aki utálja a szappant. De ebben az esetben a személyes attitűd nem csak a szerző által átélt érzelmeket jelenti. Ezek lehetnek asszociációk, valami, ami a szerző véleménye szerint ebben a témában a fő dolog, és néhány tény az életrajzból a szinkvin témájához kapcsolódóan. Például a szerző egyszer megcsúszott a szappanon, és eltörte a térdét. Vagy próbált saját maga készíteni szappant. Vagy a szappant társítja az evés előtti kézmosás szükségességével. Mindez a negyedik sor alapjává válhat, a lényeg, hogy három-öt szóba foglald gondolataidat. Például: „Evés előtt mosson kezet.” Vagy ha a szerző gyermekkorában megpróbált finom illatú szappant nyalni – és csalódott volt, akkor a negyedik sor a következő lehet: „Az illata, az íze undorító.”


És végül utolsó sor- összefoglaló egy-két szóban. Itt újraolvashatja a keletkezett verset, elgondolkodhat a tárgyról kialakult képen, és megpróbálhatja egy szóban kifejezni érzéseit. Vagy tedd fel magadnak a kérdést – miért van egyáltalán szükség erre az elemre? Mi a célja a létezésének? Mi a fő tulajdonsága? Az utolsó sor jelentése pedig nagymértékben függ attól, amit korábban már elhangzott. Ha a cinquain negyedik sora az étkezés előtti kézmosásról szól, a logikus következtetés a „tisztaság” vagy a „higiénia”. És ha a szappanevés rossz tapasztalatainak emlékei „csalódás” vagy „megtévesztés”.


Mi történt a végén? Példa a szigorú formájú klasszikus didaktikai szinkvinre.


Szappan.


Átlátszó, epres.


Mos, szagol, buborékol.


Az illata édes, az íze undorító.


Csalódás.


Egy kicsi, de szórakoztató vers, amelyben minden gyermek, aki valaha is kóstolt szappant, magára ismer. Az írás során pedig megemlékeztünk a szappan tulajdonságairól és funkcióiról is.


Az egyszerű tárgyak gyakorlása után áttérhet összetettebb, de ismerős témákra. A képzéshez megpróbálhat összeállítani egy cinquaint a „család” témában, vagy egy cinquaint az „osztály” témában, évszakoknak szentelt verseket stb. Az általános iskolások által komponált „anya” témájú cinquain pedig jó alap lehet a március 8-i ünnep tiszteletére készült képeslapnak. A diákok által ugyanabban a témában írt szinkronszövegek pedig bármely osztályszintű projekt alapját képezhetik. Például a győzelem napjára vagy az újévre az iskolások plakátot vagy újságot készíthetnek a saját kezükben írt tematikus versekből.

Miért kell szinkront készíteni az iskolában?

A szinkron összeállítása meglehetősen izgalmas és kreatív tevékenység, amely egyszerűsége ellenére segít minden korosztályban a gyermekek szisztematikus gondolkodásának és elemző képességeinek fejlesztését, a fő dolog elkülönítését, gondolataik megfogalmazását, aktív szókincsük bővítését.


Ahhoz, hogy cinquaint írhass, ismerned és érteni kell a témát – és ez mindenekelőtt a versírást az iskolai tanterv szinte bármely tárgyában hatékony tudásfelmérési formává teszi. Ráadásul a biológia vagy a kémia szinkron megírása kevesebb időt vesz igénybe, mint egy teljes értékű teszt. Az irodalmi szereplők bármelyikének vagy egy irodalmi műfajnak szentelt cinquain ugyanolyan intenzív gondolkodást igényel, mint egy részletes esszé megírása – de az eredmény kreatívabb és eredetibb, gyorsabb lesz (egy cinquaint írni olyan gyerekeknek, akik jól elsajátította a formát, elég 5-10 perc) és jelzésértékű.


Sinkwine - példák különböző témákban

Az orosz nyelvű Sinkwine különböző témáknak szentelhető, különösen megpróbálhatja így leírni a beszédrészeket.


Példa egy szinkronra az „ige” témában:


Ige.


Visszaadható, tökéletes.


Egy cselekvést ír le, konjugál, parancsol.


A mondatban általában állítmány.


Beszéd része.


Egy ilyen szinkron megírásához emlékeznem kellett arra, hogy egy igének milyen alakjai vannak, hogyan változik, és milyen szerepet játszik egy mondatban. A leírás hiányosnak bizonyult, de ennek ellenére azt mutatja, hogy a szerző emlékszik valamire az igékről, és megérti, mik azok.


A biológiában a tanulók szinkvineket írhatnak az egyes állat- vagy növényfajoknak. Sőt, bizonyos esetekben a biológiáról szóló szinkron megírásához elegendő egy bekezdés tartalmának elsajátítása, amely lehetővé teszi a szinkron használatával az óra során megszerzett ismeretek tesztelését.


Példa egy szinkronra a „béka” témában:


Béka.


Kétéltű, akkord.


Ugrik, ívik, legyeket fog.


Csak azt látja, ami mozog.


Csúszós.


A történelemben és társadalomismeretekben a Synquain-ok nemcsak rendszerezhetik tudásukat a témában, hanem mélyebben átérezhetik a témát, „átereszthetik” önmagukon, és kreativitás útján alakíthatják ki személyes attitűdjüket.


Például, cinquain a "háború" témáról ilyen lehet:


Háború.


Szörnyű, embertelen.


Öl, tönkretesz, éget.


Dédnagyapám meghalt a háborúban.


Memória.


Így a syncwine az iskolai tanterv bármely tárgyának tanulmányozásának részeként használható. Az iskolások számára a tematikus versírás egyfajta „alkotói szünet” lehet, kellemes változatosságot adva az órán. És a tanár, miután elemezte a diákok kreativitását, nemcsak felmérheti tudásukat és az óra tárgyának megértését, hanem érezheti a tanulók hozzáállását a témához, megértheti, mi érdekelte őket leginkább. És talán módosítani kell a jövőbeli órák terveit.


A szinkvin - rövid, rím nélküli versek - komponálása az utóbbi időben nagyon népszerű alkotói feladattá vált. Iskolai tanulók, továbbképző kurzusok hallgatói, különböző képzéseken résztvevők találkoznak vele. Általában a tanárok arra kérik, hogy dolgozzon ki egy szinkront egy adott témáról - egy adott szóról vagy kifejezésről. Hogyan kell csinálni?

A syncwin írásának szabályai

A Cinquain öt sorból áll, és annak ellenére, hogy egy verstípusnak számít, a költői szöveg szokásos összetevői (rímek jelenléte és egy bizonyos ritmus) nem kötelezőek számára. De az egyes sorban lévő szavak száma szigorúan szabályozott. Ezenkívül a szinkvin összeállítása során bizonyos beszédrészeket kell használnia.

Synquain építési séma ez:

  • első sor – szinkron téma, leggyakrabban egy szó, egy főnév (néha a téma lehet kétszavas kifejezések, rövidítések, kereszt- és vezetéknevek);
  • második sor – két melléknév, jellemzi a témát;
  • harmadik sor – három ige(témaként kijelölt tárgy, személy vagy fogalom cselekvései);
  • negyedik sor – négy szó, egy teljes mondat, amely leírja a szerző személyes hozzáállását a témához;
  • ötödik sor – egy szó, a syncwine egészét összegezve (következtetés, összefoglalás).

Ettől a merev sémától el lehet térni: például a negyedik sorban lévő szavak száma négytől ötig változhat, beleértve az elöljárószavakat vagy anélkül; A „magányos” melléknevek vagy igék helyett függő főneveket tartalmazó kifejezéseket használnak stb. Általában az a tanár, aki feladatot ad a szinkvin összeállítására, dönti el, hogy tanítványai milyen szigorúan ragaszkodjanak az űrlaphoz.

Hogyan kell dolgozni a syncwine témával: első és második sor

Nézzük meg a szinkron feltalálásának és írásának folyamatát a „könyv” témakör példájával. Ez a szó a jövő versének első sora. De egy könyv egészen más lehet, akkor hogyan jellemezhető? Ezért meg kell adnunk a témát, és a második sor ebben lesz segítségünkre.

A második sor két melléknévből áll. Mi jut először eszedbe, ha egy könyvre gondolsz? Például ez lehet:

  • papír vagy elektronikus;
  • pazar kötésben és gazdagon illusztrált;
  • érdekes, izgalmas;
  • unalmas, nehezen érthető, egy rakás képlettel és diagrammal;
  • régi, megsárgult lapokkal és tintanyomokkal a margókon, amit nagymama készített és így tovább.

A lista végtelen lehet. És itt kell szem előtt tartanunk, hogy itt nem lehet „helyes válasz” - mindenkinek megvan a maga asszociációja. Az összes lehetőség közül válassza ki az Ön számára legérdekesebbet. Ez lehet egy adott könyv képe (például kedvenc gyermekkönyvei fényes képekkel) vagy valami elvontabb (például „orosz klasszikusok könyvei”).

Most írj le két jellemzőt kifejezetten „a te” könyvedre. Például:

  • izgalmas, fantasztikus;
  • unalmas, moralizáló;
  • világos, érdekes;
  • öreg, megsárgult.

Így már van két sora - és már teljesen pontos elképzelése van a könyv „karakteréről”, amelyről beszél.

Hogyan találjuk ki a szinkwin harmadik sorát

A harmadik sor három ige. Itt is felmerülhetnek nehézségek: úgy tűnik, mit tud egy könyv „csinálni” önmagában? Kiadni, eladni, olvasni, a polcon állni... De itt le lehet írni mind azt, hogy a könyv milyen hatással van az olvasóra, és milyen célokat tűzött ki maga elé a szerző. Egy „unalmas és prédikátor” regény például lehet felvilágosít, moralizál, fáraszt, elaltat stb. „Fényes és érdekes” könyv óvodásoknak - szórakoztat, érdeklődik, olvasni tanít. Izgalmas fantasy történet - magával ragad, felizgat, felébreszti a képzeletet.

Az igék kiválasztásakor a legfontosabb az, hogy ne térjen el a második sorban felvázolt képtől, és próbálja meg elkerülni az azonos gyökér szavakat. Például, ha egy könyvet lenyűgözőnek ír le, és a harmadik sorban azt írta, hogy „lenyűgöző”, akkor úgy fogja érezni, hogy „időt jelöl”. Ebben az esetben jobb, ha az egyik szót hasonló jelentéssel helyettesítjük.

Fogalmazzuk meg a negyedik sort: a témához való viszonyulást

A szinkvin negyedik sora a témához való „személyes hozzáállást” írja le. Ez különösen azoknak az iskolásoknak okoz nehézséget, akik megszokták, hogy az attitűdöket közvetlenül és egyértelműen kell megfogalmazni (például „Jó hozzáállásom van a könyvekhez” vagy „Úgy gondolom, hogy a könyvek hasznosak a kulturális szint emelésében”). Valójában a negyedik sor nem jelent értékelőt, és sokkal szabadabban fogalmazódik meg.

Lényegében itt kell röviden felvázolni, hogy mi a legfontosabb számodra a témában. Ez személyesen és az életedre is vonatkozhat (például: Négy évesen kezdett olvasni"vagy" Hatalmas könyvtáram van", vagy " Nem bírom olvasni"), de ez nem kötelező. Például, ha úgy gondolja, hogy a könyvek fő hátránya az, hogy sok papírt használnak az előállításához, amihez az erdőket kivágják, akkor nem kell „én” és „elítélek” szót írni. Csak azt írd " papírkönyvek – fasírok"vagy" a könyvgyártás pusztítja az erdőket”, és teljesen egyértelmű lesz a hozzáállásod a témához.

Ha nehéz azonnal megfogalmazni egy rövid mondatot, először fogalmazza meg gondolatát írásban, anélkül, hogy a szavak számára gondolna, majd gondolja át, hogyan rövidítheti le a kapott mondatot. Ennek eredményeként ahelyett, hogy " Annyira szeretem a tudományos-fantasztikus regényeket, hogy gyakran nem tudom abbahagyni az olvasásukat reggelig"Ez például így alakulhat:

  • Reggelig tudok olvasni;
  • Gyakran egész éjjel olvasok;
  • Láttam egy könyvet – elbúcsúztam az alvástól.

Összefoglalva: a syncwin ötödik sora

Az ötödik sor feladata, hogy röviden, egy szóban összefoglalja a szinkvin írásának összes kreatív munkáját. Mielőtt ezt megtenné, írja át az előző négy sort - majdnem kész verset -, és olvassa el újra, amit kapott.

Például a könyvek sokféleségére gondolt, és a következőkre jutott:

Könyv.

Szépirodalom, populáris tudomány.

Felvilágosít, szórakoztat, segít.

Annyira más, mindenkinek megvan a sajátja.

A könyvek végtelen sokféleségére vonatkozó kijelentés eredménye lehet a „könyvtár” (olyan hely, ahol sokféle kiadvány gyűjtik) vagy a „sokszínűség” szó.

Az „egyesítő szó” elkülönítése érdekében megpróbálhatja megfogalmazni a kapott vers fő gondolatát - és valószínűleg a „fő szót” fogja tartalmazni. Vagy ha megszokta, hogy esszékből „következtetéseket” írjon, először fogalmazza meg a következtetést a szokásos formában, majd emelje ki a fő szót. Például a " így látjuk, hogy a könyvek a kultúra fontos részét képezik”, írd egyszerűen – „kultúra”.

Egy másik gyakori lehetőség a szinkvin befejezésére a saját érzésekre és érzelmekre való fellebbezés. Például:

Könyv.

Kövér, unalmas.

Tanulunk, elemezünk, zsúfolunk.

A klasszikus minden iskolás rémálma.

Sóvárgás.

Könyv.

Fantasztikus, lenyűgöző.

Gyönyörködtet, elbűvöl, megfoszt az alvástól.

A varázslatok világában akarok élni.

Álom.

Hogyan tanuljunk meg gyorsan szinkronokat írni bármilyen témában

A szinkvin összeállítása nagyon izgalmas tevékenység, de csak akkor, ha a forma jól elsajátított. És az első kísérletek ebben a műfajban általában nehezek - ahhoz, hogy öt rövid sort megfogalmazzon, komolyan meg kell erőlködnie.

Azonban miután kitaláltál három-négy szinkront, és elsajátítottad a megírásuk algoritmusát, a dolgok általában nagyon könnyen mennek – és két-három perc alatt kitalálnak új verseket bármilyen témában.

Ezért a szinkvinek gyors összeállítása érdekében érdemesebb viszonylag egyszerű és jól ismert anyagokon gyakorolni a formát. Edzésre megpróbálhatod magaddal vinni például a családodat, otthonodat, valamelyik rokonodat, barátodat vagy házi kedvencedet.

Az első szinkronnal foglalkozva összetettebb témán dolgozhat: például írjon egy verset, amelyet érzelmi állapotok (szerelem, unalom, öröm), napszak vagy évszak (reggel, nyár, október) szentelt. ), hobbija, szülővárosa stb. Tovább.

Miután több ilyen „teszt” művet megír, és megtanulja tudását, ötleteit, érzelmeit adott formába „csomagolni”, könnyen és gyorsan tud szinkronokat találni bármilyen témában.

Az óra témája: « Az interperszonális kapcsolatok típusai".(6. osztály)
Az óra típusa: lecke az új ismeretek elsajátításáról és a korábban megszerzett ismeretek megszilárdításáról.
Az óra célja: ismerje a személyközi kapcsolatok kialakulásának feltételeit, határozza meg az interperszonális kapcsolatok típusait, találja meg az interperszonális kapcsolatok típusai közötti különbségeket. Felszerelés: : tanári előadás, Társadalomismeret tankönyv 6. évfolyam, szerk. L. N. Bogolyubova, munkafüzet, A3-as papír, markerek.

Az óra céljai:

    A korábban megszerzett ismeretek elemzésének és új tananyaggal való összehasonlításának képességének kialakítása.

    A csoportos munkavégzés képességének erősítése.

    Az elvtársakkal, barátokkal való kommunikáció képességének kialakítása.

1. Az interperszonális kapcsolatok típusai.

2. Barátság és szerelem.

Az órák alatt.

1. Szervezeti mozzanat.

Sziasztok, akiknek ma jó kedvük van.

Üdvözlet azoknak, akik ma szomorúak.

Üdvözlöm azokat, akik szeretnek barátaikkal beszélgetni.

Üdvözlöm azokat, akik készek új emberekkel való kapcsolatokra.

Remélem, hogy mai kommunikációnk kölcsönös örömet okoz számunkra. Mi kell ehhez?? (1. dia)

Erre a kérdésre a lecke végén válaszolunk.

2. Frissítés.

Házi feladat felmérés:

Emlékszel, miről beszéltünk az előző leckében? (a táblánál a tanulók felváltva létrehoznak egy klasztert az „Interperszonális kapcsolatok” témában, és az óra végén új információkat adnak hozzá)

- Nevezze meg azokat az érzéseket, amelyek összehozzák és elválasztják az embereket (példák irodalomból, moziból, animációból) (2. dia)

Ma az emberek közötti kapcsolatokról folytatjuk a beszélgetést, de próbáld meg magad is kideríteni, miről fog szólni a beszélgetésünk.

-a tanár felolvassa a helyzeteket, a gyerekeknek meg kell nevezniük az óra témáját

- Most találkoztál egy emberrel. Vonzóvá vált számodra, köszönsz a következő találkozókon . (ismerős)
Nemcsak köszönsz, de amikor találkoztok, boldogan el is bonyolódtok egy rövid beszélgetésbe. Most ti...? haverok. (barátság)

25 tanuló van az osztályban. (partnerség)
A barátság hosszú időre, néha egy életre összehozza az embereket. Nem csak az idő, hanem a különféle tesztek is tesztelték

Leckénk témája: „Az interperszonális kapcsolatok típusai” (3. dia)

3. Fogalmazd meg az óra célját!

- Mit tanuljunk ma?

-Miről fogunk beszélni?

Meg kell tanulni: azonosítani az interperszonális kapcsolatok típusait, megtalálni a különbségeket az interperszonális kapcsolatok típusai között

4. Új anyag tanulmányozása.

Javaslom, hogy tájékozódjon: Hol kezdődnek az emberek közötti kapcsolatok?

És ez segít nekünk elkészíteni leckénk epigráfiáját

A szoros kommunikációból származik a leggyengédebb barátság és a legerősebb gyűlölet.

, jellemző lényeg alany vagy tárgy

(minta válaszok)
Sinkwine a barátság témájában

barátság
őszinte férfias
tisztelet, bizalom, segítség
önzetlen, pozitív kapcsolat az emberek között
személyek közötti kapcsolatok

Sinkwine a barátság témájában

barátság
hűséges erős
bizalom kommunikál együttérzés
egy személy, akiben őszintén megbízol
kapcsolatok

Cinquain a szerelem témájában

Szerelem
gyöngéd szenvedélyes
tapasztalt érezte érezte
lehetséges egy szeretett személlyel és a családban
érzés

Sinkwine a szerelem témájában

Szerelem
mély, lelkes
adni, megbocsátani, imádni
a szerető örök vágya a szeretett iránt
érzés

Osztályozás.

6. Házi feladat. (8. számú részlet)

P.6 a végére, munkafüzet 6,7. Pszichológus tanácsa 58. o.

Szuperek vagytok, köszönöm az osztályban végzett munkátokat.

Cikkek a témában